Mi a Hipnózis?
Hipnózis
A hipnózis fogalmára nem adható egyértelmű definíció, ugyanis a hipnózist kutató - vagy éppenséggel praxisukban alkalmazó - szakemberek körében (legalább) két ellentétes nézőpont uralkodik a jelenség lényegét illetően.
Az egyik értelmezés szerint a hipnózis egy sajátos állapot, nevezetesen egy a módosult tudatállapotok közül. A másik megközelítés ezzel szemben a két résztvevő - a hipnotizőr és a hipnotizált - kapcsolatára helyezi a hangsúlyt, és nem fogadja el azt a hipotézist, hogy a hipnózis önálló állapot volna. A szabatos szóhasználatot tovább nehezíti az a tény, hogy - az "állapot versus kapcsolat" elméleti dilemmán túlmenően - gyakran alkalmazzák a "hipnózis" szót a hipnózis gyakorlati felhasználásra, a hipnoterápiára is.
A szó görög eredetű, a hypnos (alvás) szóból származik, mert először úgy vélték, hogy egy alvásszerű állapotról van szó. Ezzel szemben a valóság az, hogy amikor a tudatalattinkba kirándulunk, erősen koncentrált szellemi állapotba kerülünk. Az ébrenlét és az alvás között létezik egy megváltozott tudatállapot: az, amelyet népnyelven csak transznak neveznek. A testi funkciók ilyenkor kikapcsolnak, a szellem viszont magas aktivitást mutat s ilyenkor, ha megengedjük magunknak, létrejöhetnek a csodák az életünkben. A blokkok kioldódhatnak és mindaz lehetségessé válik, amit eddig elképzelhetetlennek tartottunk. Az elérhetetlen elérhetővé válik és az önkifejezés egy magasabb dimenziójába ugorhatunk.
Hatásosságát tudományosan is bebizonyították és elismerték.
A jó hipnózis enyhítheti a stresszt és segíthet javítani az önértékelést. A krónikus fájdalmak enyhítésére is alkalmas lehet.
Már kevés alkalommal is jelentős
javulást lehet elérni a hipnózis technikáinak alkalmazásával a depresszió, a
függőségek, az alvászavarok és a beszédzavarok terén.